🔴 Важно: Не искам да всявам паника, но тази новина има потенциала да срине света, който познаваме:
───── ⋆⋅☆⋅⋆ ─────
На 11-ти юни се провежда тест на сигурността в системите на NSA чрез мощния модел "Mythos AI" на Anthropic.
Моделът успява да проникне в почти всички класифицирани системи на "Агенцията за национална сигурност на САЩ" за броени часове, както съобщава сен.Марк Уорнър, заместник-председател на Комисията по разузнаване на Сената.
Същевременно от Амазон съобщават за открит начин за заобикаляне на ограниченията заложени за публичния достъп до модела.
На 12-ти юни правителството на САЩ издава директивата, която забранява на всички чуждестранни граждани, включително служителите на Anthropic, които не са граждани на САЩ, достъп до моделите Fable 5 и Mythos 5, позовавайки се на опасения за националната сигурност.
В отговор на директивата от компанията блокират достъпа до моделите незабавно и напълно, понеже не разполагат с механизми за проверка на гражданство.
───── ⋆⋅☆⋅⋆ ─────
Изниква въпросът:
Ако експертите по сигурност на САЩ не могат да се защитят, кой може ?!
Това, което ни казват е, че някой разполага с инструмент, чрез който информационната сигурност на практика не съществува.
Целият ни свят е изграден на базата на информационни системи, които съхраняват и анализират данни, и управляват процеси.
Всяка една от тези свързани системи е подвластна на произвола на притежателя на инструмента.
Срещнах новината преди около седмица в едно с предприетите действия, но реших да не разгласявам. Вече е в световния мейнстрийм.
От гледна точка на циничния реализъм по-скоро няма причина за паника:
Инструментът е в ръцете на същите, които и досега управляваха и дирижираха процесите на разпад на цивилизацията ни. Вече имат още повече власт.
Изводът:
Информационната сигурност не съществува, независимо колко добре считате, че сте защитени. Планирайте действията си на база на тази реалност.